Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

21 lutego 2014

Pociąg logopedyczny

Pociąg logopedyczny do utrwalania głoski [f] lub [cz] w sylabach, najlepiej sprawdza się, kiedy możemy łączyć ze sobą kolejne wagony. Do swoich wagoników i lokomotyw wmontowałam magnesiki, ale myślę, że równie dobrze sprawdzą się samoprzylepne rzepy. Na końcu wpisu znajdują się linki do pobrania pociągów.Z wydrukowanego szablonu można wyciąć lokomotywy i wagony, skleić kartki - 1 i 2 oraz 3 i 4 (dbając o to, żeby przód i tył każdego wagonika pokrywały się na jednej i drugiej kartce!), a następnie wyciąć. Ja swoje dodatkowo zalaminowałam, wkładając w każde miejsce złączenia dwóch wagoników magnesik. Uwaga! Należy pamiętać, że magnesiki mają bieguny i uwzględnić to, jak chcemy łączyć wagoniki, przy montowaniu magnesików!

Wersję czarno-białą można wykorzystać, jeśli mamy tylko czarny tusz, albo dać dzieciom do kolorowania i wycinania.


do pobrania:

3 komentarze:

 1. Po co ćwiczyć "czi"? w języku polskim nie ma słów z taką sylabą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wyraz "czipsy" i „liczi” np. Ale - szczerze mówiąc - do ćwiczenia sylaba "czi" wdarła się przy kolejnej przeróbce ciuchci (wycięcie kolorowego tła, żeby użytkownikom tuszu nie marnować) - sama mam wydrukowaną bez "czi". Proszę zwrócić uwagę, że w czarno-białych ciuchciach nie ma tej sylaby. Zmienię i kolorowe, jak tylko będę miała chwilkę.
   Błąd jest spowodowany prawdopodobnie tym, że zmieniając „F” na „CZ” zapomniałam usunąć tych sylab. Niestety korzystam tylko z darmowych programów graficznych i często muszę coś robić na około.
   Staram się trzymać zasady, żeby nie tworzyć nienaturalnych dla języka polskiego połączeń. W dominu trójkątnym też nie mam [szi] (mimo, że jemy suszi], ani [ri] (mimo risotto], pominięte jest także [si] (zapominamy o sinusoidach. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd

   Usuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)