Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

21 lutego 2014

Stópki do różnicowania głosek

Zabawa polega na tym, że czytamy dziecku słowa z kolejnych karteczek. Jeśli dany wyraz zaczyna się od naszej głoski, po drugiej stronie karteczki jest narysowana stópka, jeśli nie - nie ma nic. Dziecko wyciąga do nas rączkę, kiedy usłyszy "magiczny" wyraz. Wymawiając słowo, możemy wykorzystać trzymany w rękach plik karteczek do zasłonięcia ust (celem ograniczenia czytania z ruchów warg i  języka).

Stópki możemy układać tak, żeby doszły do celu - np. do misia.

Stópki są prawe i lewe - możemy ułożyć je w pliku tak, żeby występowały naprzemiennie, albo powiedzieć dziecku, że idzie bardzo wesoły chłopczyk lub dziewczynka i czasem skacze na jednej nodze. Na koniec ćwiczenia możemy wtedy wystukać rękami, albo nogami, jak szły nasze stópki (np. prawa - lewa - lewa - prawa - lewa itd.).

Jest jeszcze wersja śladów zwierzątek - tu prawe i lewe wyglądają tak samo i nie trzeba kombinować z naprzemiennością.

Oczywiście stópki możemy zastąpić dowolnym innym obrazkiem, rezygnując z motywu dochodzenia do celu.

Jeśli prowadzimy zajęcia z kilkorgiem dzieci, możemy powiedzieć zasady gry tylko jednemu z nich, a reszta będzie zgadywała, skąd ono wie, kiedy będzie stópka, a kiedy nie.

Możemy przygotowywać stópki z dowolnymi wyrazami, ale możemy też improwizować, podając dziecku całe wyrazy lub tylko sylaby.

Załączam linki do tych stópek, które już przygotowałam - do różnicowania l i j oraz z i ż/rz.

Jeśli wybierzemy plik z gotowymi wyrazami, proponuję najpierw wydrukować strony, na których są słowa. Potem na drugich stronach tylko tych kartek, na których są wyrazy z wybraną głoską, drukujemy stópki.

Osoby, które pracują tylko z jednym dzieckiem (np. rodzice lub nianie), mogą stworzyć z nim indywidualną pomoc, odciskając na karteczkach jego stópki. Na karteczkach ze stópkami możemy zapisać wyrazy rozpoczynające się głoską "magiczną", a na pozostałych - tą drugą , oczywiście tu też możemy improwizować.

Miłej zabawy!

Do pobrania:
stópkiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)