Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

14 marca 2014

Sok z Logojagód!


Dziś chciałam Wam zaprezentować zabawę nawiązującą do magicznego napoju Gumisiów.
Przygotowałam wersję do ćwiczenia [l] i [j] oraz do [s], [z], [c] i [sz], [ż], [cz] (wszystko do pobrania, linki na końcu wpisu).Okrągłe kartoniki kładziemy obrazkami do góry. Te, w których nazwie pojawi się [l], są dojrzałe i nadają się do przygotowania naszej tajemniczej mikstury. Czy jagódka rzeczywiście jest dojrzała, możemy się przekonać, odwracając kartonik na drugą stronę, która jest fioletowa z literką "L", albo zielona, z literką "J".
My dziś przenosiliśmy zalaminowane jagódki za pomocą słomki do naczynia z wodą, w którym je mieszaliśmy i "gotowaliśmy" (dmuchaliśmy przez słomkę do wody, która magicznie bulgotała). Uwaga! Żeby zalaminowane jagody nie zamokły, należy je wycinać z odpowiednim brzeżkiem z folii. Ale oczywiście zamiast wody można użyć dodatkowej porcji wyobraźni.
Kiedy znaleźliśmy już wszystkie dojrzałe owoce,wrzuciliśmy je do "gara" i "ugotowaliśmy", "wypiliśmy" troszkę magicznego napoju i mogliśmy bardzo wysoko skakać. Nasze języki też zyskały tę magiczną moc. 
Połączenie zabawy (np. z głoskami szumiącymi) z wprowadzeniem do używania wibratora logopedycznego mogłoby być ciekawą opcją, ale nie mam jeszcze takiego wyposażenia, a tu jeszcze nie ćwiczymy do [r].Do pobrania: uwaga! W podglądzie Google'a jagody nie wyświetlają się ładnie, właściwy wygląd zyskują dopiero po pobraniu pliku
l i j - wersja kolorowa -.

Jeśli wybierzemy wersję kolorową, wycinamy po dwie kolumny - jedna z obrazkami i jedna z rewersem, następnie tył smarujemy klejem, zginamy wzdłuż linii przerywanej i sklejamy, wycinamy.
W wersji czarno-białej naklejamy pierwszą stronę na kartkę koloru "dojrzałego", a drugą na zieloną, wycinamy. Opcjonalnie możemy na odwrotach zapisać literki "L" i "J". Nazwy obrazków znajdują się na kartkach w wersji kolorowej, jeśli ktoś miałby wątpliwości, łatwo sprawdzić.

Propozycje nazw jagód dla różnych głosek:
jojojagody, logojagody/lolijagody, rerojagody, fafijagody, wuwujagody, szokojagody/szumijagody, żumojagody, czekojagody, sykojagody, zazujagody, cukojagody, sikojagody, ziziojagody, cichojagody.
Jeśli macie ciekawsze propozycje nazw - piszcie!

4 komentarze:

  1. Dziękuję bardzo :) Pochwała od Autorki tak szybko rozwijającego się bloga (http://mojalogolandia.blogspot.com/) jest dla mnie bardzo cenna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł:)

    OdpowiedzUsuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)