Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

1 czerwca 2014

Wyścigi samochodowe.

Przygotowanie tej gry wymaga użycia laminatora - chyba że ktoś ma pomysł, jak to obejść.

Wersja 1 - dmuchana

Rozkładamy planszę (jak na zdjęciu) i odsłaniamy siedem kartoników z obrazkami, kładąc je na podkładce z szablonu.

Po planszy - torze wyścigowym - poruszamy się papierowym pionkiem - autkiem, które przesuwamy na dowolne pola za pomocą słomki (można dmuchać lub zasysać i przenosić). Jako pionek może też służyć maleńkie i leciutkie autko np. z kinder niespodzianki - takie zabawki też da się przesuwać,dmuchając (dzieci kochają dmuchane wyścigi autek!).

Prowadzimy podmuchem autko-pionek na wybrane przez siebie pole.Ciągniemy pasek przy tym polu, aż zobaczymy pierwszy obrazek (do czerwonej linii.)

Jeśli ten obrazek znajduje się również wśród siedmiu akurat odsłoniętych kartoników z obrazkami, bierzemy ten kartonik z obrazkiem - to nasz punkt - i odsłaniamy kolejny kartonik, tak żeby liczba odsłoniętych kartoników zawsze wynosiła siedem (żeby były zajęte wszystkie ciężarówki na podkładce). Mówimy zdanie (jeśli jesteśmy na odpowiednim etapie utrwalania głoski) ze słowem z wygranego obrazka.

Jeśli obrazek z pola, na którym stoimy, nie znajduje się wśród siedmiu odsłoniętych kartoników, powtarzamy tylko jego nazwę i ewentualnie otrzymujemy za to żeton (jest on wart mniej, niż obrazek!).

Gra kończy się, kiedy wszystkie kartoniki z obrazkami zostaną zdobyte.

Wersja 2 - z kostką
Zasady są podobne, jak w pierwszej wersji, ale pionki przesuwamy palcami, a o tym, na którym polu staniemy, decyduje rzut kostką.

Jeśli wiemy, co znajduje się na polu, na którym się zatrzymaliśmy, a nie potrzebujemy tego obrazka, możemy powiedzieć, co jest "pod nami" i sprawdzić. Jeśli mieliśmy rację, możemy zatrzymać się na następnym polu. Możemy w ten sposób przeskoczyć wszystkie pola, dopóki nie znajdziemy się na interesującym nas obrazku, albo nie braknie nam wiedzy o tym, na czym się zatrzymaliśmy (nie wiemy lub się pomylimy).

Wersja 3 - z kostką

Rozkładamy planszę. Wszystkie kartoniki z obrazkami układamy jak w memory - obrazkiem do dołu.
Układamy pionki na dowolnym miejscu na planszy.


 Kolejni gracze rzucają kostką, przesuwają się o liczbę wyrzuconych oczek, odkrywają obrazek pod polem, na którym stoją, a następnie odkrywają jeden z kartoników z obrazkami. Jeśli znajdą obrazek z pola, na którym stoją, zatrzymują go sobie jako punkt.


Instrukcja przygotowania:

Obrazki użyte do tej pomocy pochodzą ze strony openclipart.org i są objęte licencją zezwalającą na użytkowanie i modyfikowanie do dowolnych celów (komercyjnych i niekomercyjnych).

Do pobrania:
Tor wyścigowy
Obrazki do ćwiczeń [l]
Obrazki do ćwiczeń głosek szumiących
Podkładka na obrazki

2 komentarze:

 1. Wspaniały blog

  Do laminowania wystarczy użyć specjalnej folii do laminowania oraz żelazka. Przygotowane materialy zgrzewamy przez papier do pieczenia.
  Ja używam podwójnej ilosci papieru pod spodem i na gorze.
  Moze to nie najwygodniejsza metoda, ale mozliwie najtansza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za słowa aprobaty :)

   Nie próbowałam nigdy laminować za pomocą żelazka, ale myślę, że może to być bardzo dobry sposób dla osób, które sporadycznie muszą coś zalaminować :) Kiedy laminuje się na potęgę, warto zakupić laminator, żeby aż tyle czasu na to nie poświęcać.

   Usuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)