Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

27 sierpnia 2014

Puzzle motywacyjne

Dajemy dziecku planszę oraz puzzle. Każdy puzzel ma na odwrocie literkę lub sylabę, która znajduje się również na planszy. To właśnie w miejscu tej literki kładziemy puzzel.

 Na zdjęciu elementy do planszy z alfabetem; przygotowałam też planszę z samogłoskami i z sylabami.

Wszystkie elementy - łącznie z obrazkami - wykonałam samodzielnie :)Instrukcja przygotowania puzzli (pliki do pobrania na końcu wpisu):

Dotychczas użyłam tylko puzzli z alfabetem i to tylko w celach motywacji do ćwiczeń w domu. Za każde kilka minut poświęconych w domu na rzecz ładnej wymowy dziecko dostawało jeden element, który naklejało na swoją planszę. Przychodząc na zajęcia oglądałam skończoną układankę.
Myślę jednak, że puzzle mogą być również przydatne w nauce czytania.


Oczywiście można wydrukować dziecku układankę z dowolnym obrazkiem lub zdjęciem, jakim dysponujemy. np. zdjęciem samego dziecka.

Aby optymalnie rozmieścić zdjęcia na kartce, tak żeby pokrywały się z kwadracikami z literkami, można je wkleić w prostokąty w pliku "do wklejenia obrazków".

 Plik jest stworzony w darmowym programie OpenOfficeDraw, który znajduje się w pakiecie OpenOffice - jeśli ktoś nie ma OpenOffice'a, może go pobrać tutaj.

 Swoją drogą, polecam ten program do tworzenia prostych pomocy logopedycznych - prawie wszystkie pomoce z tego bloga kombinowałam w całkiem intuicyjnym OpenOffice Draw i uzupełniałam w GIMPie (też darmowym).
Do pobrania:
wszystkie gotowe wersje puzzli
pliki do wklejenia własnych obrazków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)