Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

16 września 2014

Lista blogów i stron logopedycznych

LINK DO ZAKTUALIZOWANEJ LISTY!!


Najlepsze blogi logopedyczne – spis blogów logopedycznych
Dzisiaj wyjątkowo zamiast przedstawienia konkretnej zabawy, chciałam zaproponować Wam zebranie w jednym wpisie kwintesencji polskiego internetu logopedycznego.


Tytuł jest, jaki jest, żeby można było łatwiej znaleźć artykuł w wyszukiwarce, ale tak naprawdę chciałam tu umieścić jak najwięcej stron przydatnych logopedom i rodzicom ćwiczącym z dziećmi mowę/wymowę.Czyli, żeby strona znalazła się w tym miniprzewodniku, muszą zostać spełnione dwa kryteria – muszę ją znać im muszę ją uznać za przydatną logopedycznie :)
I jeszcze jedno kryterium – jeśli wiem, że dana strona nie szanuje praw autorskich, nie będzie ona widniała na tej liście..
W kwestii wartości merytorycznej stron, nawet jeśli czasem mam jakieś zastrzeżenia, nie będę się wymądrzała, bo jestem na to za młoda stażem i mogę nie mieć racji - w każdym razie uważam, że na każdej z opisanych tu stron z pomocami i/lub pomysłami można znaleźć coś przydatnego, a niektóre są wręcz rewelacyjne. Oczywiście zapraszam do komentowania i dyskusji pod artykułem.


Blogi i strony podzieliłam na kilka kategorii:

1. Blogi i strony, z których można pobrać dużo gotowych plików z pomocami logopedycznymi,
2. Blogi i strony z ciekawymi pomysłami tylko do samodzielnego przygotowania,
3. Blogi i strony logopedyczne, specjalizujące się w pracy z konkretną grupą pacjentów:
4. Blogi i strony z artykułami z zakresu logopedii,
5. Strony z pomocami multimedialnymi,
6. Strony z pomocami do drukowania ze słownictwem tematycznym,
7. Strony z darmowymi obrazkami,
8. Strony organizacji związanych z logopedią,
9. Inne miejsca, w których można znaleźć trochę pomocy logopedycznychNiektóre ze stron pasują do kilku kategorii, a zapisałam je w tej, do której mi najbardziej pasowały.            1. Blogi i strony, z których można pobrać dużo gotowych plików z pomocami logopedycznymi:Logopedia Praktyczna – Moja ulubiona strona z pomocami logopedycznymi. Bardzo chętnie korzystam z gotowych materiałów do pobrania z tej strony - są wyjątkowo przemyślane i bardzo starannie wykonane.
„Szablony” - czyli pliki pdf z materiałami do drukowania – zawierają najczęściej bardzo różnorodne elementy do ćwiczeń oddechowych, do różnicowania słuchowego głosek oraz do chowania obrazków.
Oprócz gotowych pomocy, są tam także różne inspiracje oraz ciekawe artykuły i recenzje książek.

Blog Mimowa – mnóstwo interesujących pomocy logopedycznych do wydrukowania z charakterystycznymi rysunkami. Gry po wydrukowaniu, wycięciu (często) i zalaminowaniu (opcjonalnie) są gotowe do użycia – zawierają materiał obrazkowy dla konkretnych głosek, co jest bardzo cenne.
Oprócz pomocy drukowalnych, Mimowa proponuje również komputerowe gry logopedyczne (mimowa.pl), opisane w punkcie 4 przy pomocach multimedialnych on-line.

Printoteka - Nowy serwis autorki MiMowy. Mnóstwo bardzo oryginalnych i atrakcyjnych materiałów logopedycznych gotowych do wydrukowania dla różnych głosek, do ćwiczeń rozwijających język oraz do innych przedmiotów szkolnych. Jeśli się nie mylę, logopedia i angielski są tam proirytetem, więc jest dla nas mnóstwo materiałów (a ich liczba stale rośnie). Abonament jest płatny (60zł za rok), ale warto. Wykupiłam go nawet ja, która przecież robię też swoje pomoce ;-) Ważna dla mnie jest kwestia, że autorka wyraża zgodę na drukowanie przez logopedów, którzy wykupili odpowiedni abonament, dowolnej ilości materiałów do domu na potrzeby prowadzonej przez nich terapii.

Logotorpeda - dość nowy, ale bardzo prężnie rozwijający się blog. Dużo pomysłowych pomocy do ćwiczeń logopedycznych z obrazkami, gotowych do wydrukowania.


Logopeda Rybka - sporo ręcznie rysowanych materiałów do terapii logopedycznej do pobrania (w większości za darmo)

Brzęczychrząszcz – blog pasjonatki logopedii. Świetne filmiki z nauczania czytania sylabami w sposób twórczy. Dużo ciekawych, abstrakcyjnych wierszyków do utrwalania głosek. Ciekawe, proste, ale oryginalne pomysły zabaw (moja ulubiona zabawa z tego bloga jest nawet nagrana na filmiku)

Smykoterapia – dużo doskonałych logopedycznych i ogólnorozwojowych (w tym plastycznych i sensorycznych) zabaw dla mniejszych dzieci, również pomoce do wydrukowania – niestety z powodu słabej rozdzielczości zdjęć na fb, jakość wydruku nie zachwyca. Dużo pomocy szczególnie dla głosek [k] i [s] - elementy do utrwalania w sylabach, memory i wiele innych.

Logo-educata - blog logopedyczny z ciekawymi zabawami do wydrukowania i nie tylko, artykułami na temat rozwoju dziecka.


► Kreatywne Wrota - autorka tego bloga jest grafikiem komputerowym i sama przygotowuje piękne pomoce dla swojego dziecka, dzieląc się nimi również ze swoimi czytelnikami.

LogoŚwiat - Blog poświęcony pomysłom na logopedyczną zabawę z dziećmi. Pomoce są gotowe do wydrukowania; często zawierają charakterystyczne, urocze obrazki rysowane przy pomocy komputerowej myszy.Raaany Julek! – Cały ogrom materiałów mamy-logopedki, pracującej ze swoim dzieckiem. Mnóstwo pomysłów do pracy nie tylko nad mową, ale także nad postrzeganiem, pamięcią, twórczością artystyczną i wieloma innymi aspektaktami rozwoju dziecka, które są ważne dla rozwoju mowy i nie tylko.
Pomoce do drukowania i do samodzielnego przygotowania.Strona fb Gabinetu logopedycznego Alicji Romineckiej Stec - sporo dobrych i kolorowych pomocy logopedycznych; jedyny mankament: jakość zdjęć fb. Gry planszowe, memory, plansze i wiele innych. logozabawy.pl -  mój zabawowy blog logopedyczny – sporo materiałów do pobrania i pomysłów na ćwiczenia – głównie do utrwalania głosek - zapraszam do buszowania!


               2. Blogi i strony z ciekawymi pomysłami do samodzielnego przygotowania.Głoska  - nieskończona ilość fantastycznych pomysłów na terapię – głównie małych dzieci, z którymi pracujemy nad ogólnym rozwojem mowy i uczymy je czytać metodą sylabową. Jeden z moich ulubionych pomysłów z tego bloga to memory dźwiękowe z balonów, ale tego typu szalonych pomysłów jest tam mnóstwo!
Zabawy i ćwiczenia tu proponowane można łatwo przygotować samemu, często nawet w trakcie zajęć.
Oprócz zabaw, na tej stronie można znaleźć także ciekawe artykuły o rozwoju dzieci, opóźnionym rozwoju mowy i in.
BLOG ADRESOWANY SZCZEGÓLNIE DO RODZICÓW! - bardzo go polecam rodzicom, ale nie tylko.Blog Agaty Skaruz - wiele ciekawych inspiracji do samodzielnego przygotowania pomocy logopedycznycznych.

Audio-Słowo - blog logopedyczny z ciekawymi i rozmaitymi propozycjami ćwiczeń oraz materiałami do wydrukowania


Adrianna – praca i pasja - Blog, na którym autorka przedstawia swoje bajecznie ciekawe pomoce do szeroko rozumianej terapii logopedycznej. Znajdziemy tu pomysły nie tylko do ćwiczeń artykulacji, ale także ćwiczeń myślenia, motoryki, a nawet ćwiczenia dla dorosłych pacjentów z afazją lub demencją.Logofabryka – prezentacja przekroju samodzielnie wykonanych przez autorkę oraz zakupionych pomocy logopedycznej dla wielu ćwiczonych głosek. Prawie każdy wpis przedstawia szereg ćwiczeń przeznaczonych dla konkretnej głoski.3. Blogi  i strony logopedyczne, specjalizujące się w pracy z konkretną grupą pacjentów:
MutyzmWybiórczy - Świetna strona pasjonatów terapii tego zaburzenia. Mnóstwo AKTUALNEJ wiedzy, przekazanej w przystępny sposób. Bardzo dużo materiałów do wydrukowania, w tym ulotki do przekazania np. rodzicom i nauczycielom dziecka, krótko przedstawiające sposób, w jaki należy traktować osoby z mutyzmem wybiórczym.


aac.info.pl – fantastyczna strona-przewodnik po systemach komunikacji alteranatywnej, tworzona przez pasjonatkę i profesjonalistkę 2w1. Za przejrzyste przedstawienie różnych systemów, materiały oraz polecenie stron konkretnych systemów autorce będą wdzięczni rodzice, stający przed trudnym i ważnym wyborem, studenci logopedii oraz ciągle doszkalający się logopedzi.


Bilingual House - blog poświęcony kwestii dwujęzyczności - profesjonalne wypowiedzi prowadzącej stronę logopedki, odpowiedzi na pytania rodziców, artykuły oraz zabawne historie dwujęzyczne (autorka bloga jest matką dziecka dwujęzycznego). Na tej stronie można też znaleźć przegląd literatury i pomocy polecanej dla dzieci dwujęzycznych.


► Blog o dwujęzyczności, na którym można znaleźć ponad 70 linków do innych blogów o dwujęzyczności: dwujęzyczność.blogspot.com (link do strony z linkami).
5. Blogi i strony z artykułami z zakresu logopedii► MamyGadane - strona prowadzona przez studentki i absolwentki logopedii UMCS, kierowana głównie do sympatyków logopedii.► Czasopismo Logopeda - można znaleźć ciekawe i przydatne artykuły. Niestety, najnowszy numer pochodzi z roku 2009.ŚwiatMowy - blog z artykułami na tematy logopedyczne

Na językach - blog z artykułami na tematy logopedyczne._______________________________________________________________________________
   5. Strony z pomocami multimedialnymi - oczywiście przy takich grach oprócz dziecka usiąść musi i dorosły, który będzie słuchał, czy dziecko wymawia prawidłowo.mimowa.pl – do ćwiczenia wymowy. Abonament roczny kosztuje 16 zł, ale można wybrać i krótsze opcje.Kto to mówi - dla dzieci z niedosłuchem. Abonament miesięczny wynosi 30zł. Nie testowałam tej strony, wiem tylko o jej istnieniu.Logofigle – proste gry, logopedyczne memory on-line dla starszych dzieci (bez obrazków – z napisami) oraz prezentacje z wyrazami z daną trudnością. Możliwość tworzenia własnych gier. Strona nieodpłatna.chiwi.widex.com – doskonała i interaktywna pomoc dla dzieci z wadą słuchu, pomagająca oswoić osobę audiologa oraz narzędzia używane do badania słuchu (nioeodpłatna). Bardzo polecam zapoznanie się z tą bajką rodzicom takich maluszków oraz logopedom, którzy spotykają się z rodzicami dzieciaczków z niedosłuchem.6. Strony z pomocami do drukowania ze słownictwem tematycznym:3dinosaurs.com - stronka anglojęzyczna z ogromem materiałów ułożonych tematycznie. Wiele z nich można wykorzystać do ćwiczeń dla polskich dzieci, trzeba tylko umieć wybierać :)► Basiowe gry planszowe - świetna stronka z grami planszowymi, część z nich jest logopedyczna. Wielu logopedów modyfikuje basiowe gry na swoje potrzeby, ale autor strony proponuje, że sam dostosuje je dla logopedów w sposób, który mu podpowiemy, albo stworzy specjalnie dla nas grę, uwzględniając nasze potrzeby.SuperKid - świetna strona przede wszystkim dla rodziców dzieci w wieku 6-10 lat i dla nauczycieli pracujących z takimi dziećmi. Jest też sporo przydatnych pomocy logopedycznych do wydrukowania. Strona nie jest darmowa, ale pomoce na niej są bardzo wysokiej jakości (co widać na zdjęciach) i bardzo liczne. Polecam szczególnie osobom, które są nie tylko logopedami, ale też nauczycielami przedszkolnymi lub wczesnoszkolnymi albo rodzicami dzieci w takim wieku. Każdy,  przeglądając stronę bez wykupywania abonamentu, może samodzielnie ocenić, czy opłaca mu się taka inwestycja (30zł za miesiąc lub 130zł za rok /czasem można trafić na zniżkę/). Logopedom polecam szczególnie działy "dla przedszkolaków" i "język polski" oraz generatory arkuszy.  Ja akurat trafiłam na mega promocję, mam kilka ich pomocy i jestem z nich zadowolona.                 7. Strony z darmowymi obrazkami
► Pixabay.com - obrazki do wykorzystania gdziekolwiek chcemy; wyszukujemy podając polskie słowo.OpenClipart.org chyba najwięcej darmowych do wszelkiego użytku rysunków, które wyszukujemy po haśle (wpisanym po angielsku).

AllThingsClipart.com - darmowe obrazki public domain - szukamy po angielsku.
► MyCuteGraphics.com - urocze obrazki dla dzieci, wykonane przez jedną autorkę. Darmowe do użytku niekomercyjnego. Wyszukujemy je tematycznie. Strona po angielsku. Trzeba podać źródło.► ClassroomClipart.com – tu znajdziemy zarówno rysunki, jak i zdjęcia. Wyszukiwać możemy w kategoriach lub po słowach, oczywiście po angielsku. Darmowe do użytku niekomercyjnego, trzeba podać źródło.ClipartBest.com – tutaj wyszukujemy obrazki, wpisując nazwy obiektów po angielsku. Obrazki są darmowe, ale nie ma informacji, na jakiej licencji.Symbole Araasac – mnóstwo doskonale czytelnych, ładnych grafik. Przeznaczone są do komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Można je wykorzystywać w przygotowanych i (niekomercyjnie) udostępnianych przez siebie pomocach, ale trzeba podpisać je, podając źródło i autora, zgodnie z zasadami przedstawionymi przez Araasac. Wyszukujemy symbole po hasłach lub kategoriach. Strona działa w kilku językach, niestety nie po polsku, ale logopedzi dadzą radę :)
►Jeśli szukamy obrazków do domowego użytku (bez licencji pozwalającej na użycie w pracy), wystarczy, że wpiszemy hasło w wyszukiwarce Google i pod okienkiem, w którym je wpisujemy, wybierzemy "Obrazy" lub "Images". Jeżeli potrzebujemy tylko konturu obrazka, możemy wpisać np. "sukienka kolorowanka".

►Do prostego porządkowania obrazków przed wydrukowaniem polecam całkiem intuicyjny w obsłudze program OpenOffice Draw. Można go bezpłatnie pobrać w pakiecie OpenOffice na stronie producenta.


8. Strony organizacji związanych z logopedią:PTL - Polskie Towarzystwo Logopedyczne - na stronie głównie informacje o działalności PTL.

PZL - Polski Związek Logopedów - na stronie również możliwość pobrania kilku numerów internetowego czasopisma LOGOPEDA.9. Inne miejsca, w których można znaleźć trochę pomocy logopedycznych:LoGolo  mnóstwo świetnych pomysłów i pomocy do wydrukowania – wszyscy chłopcy lubią grę w piratów :) Niestety do pobrania tylko jako zdjęcia z fb (albo o czymś nie wiem), co oznacza słabą jakość wydruków. W Krainie Logopedii - oprócz kilku naprawdę dobrych pomocy do wydrukowania (w tym świetnych i profesjonalnych ćwiczeń buzi i języka w formie planszowej gry w piłkę nożną!), na blogu można znaleźć artykuły o rozwoju mowy dziecka. Niestety od końca sierpnia 2013 nie pojawiają się tu nowe wpisy.Pomysł na logopedię – tutaj mamy tylko kilka wpisów z 2010 roku, ale niektóre pomysły, jak dmuchane wyścigi gąsienic, są rewelacyjne.Alfa i Omega  – na stronie fb tego gabinetu można znaleźć trochę fajnych pomocy do wydrukowania – niestety są one zapisane tylko jako zdjęcia fb (innej formy nie znalazłam), przez co jakość wydruków jest słaba.Logozabawki - również tutaj można czasami napotkać ciekawy wpis logopedyczny – niestety nie ma (albo nie znam) sposobu wyświetlenia na tym blogu samych notatek związanych z mową, a większość postów na tej stronie dotyczy rękodzieła.Eduszka - także ten blog dotyczy głównie rękodzieła. Jedyne dwa wpisy, jakie w nim spotkałam, dotyczące logopedii, są bardzo wartościowe, dlatego linkuję bezpośrednio do nich:
karuzela z pudełek
lapbook logopedyczny

Logomama - jak nazwa wskazuje, jest to blog mamy, która jest też logopedką. Link przekierowuje bezpośrednio do zabaw logopedycznych, które są tylko częścią tej strony.
Alfa i Omega - fanpage, na którym można znaleźć linki do ciekawych artykułów oraz ciekawe i kolorowe pomoce logopedyczne do wydrukowania.SuperKid - świetna strona przede wszystkim dla rodziców dzieci w wieku 6-10 lat i dla nauczycieli pracujących z takimi dziećmi. Jest też sporo przydatnych pomocy logopedycznych do wydrukowania. Strona nie jest darmowa, ale pomoce na niej są bardzo wysokiej jakości (co widać na zdjęciach) i bardzo liczne. Polecam szczególnie osobom, które są nie tylko logopedami, ale też nauczycielami przedszkolnymi lub wczesnoszkolnymi albo rodzicami dzieci w takim wieku. Każdy,  przeglądając stronę bez wykupywania abonamentu, może samodzielnie ocenić, czy opłaca mu się taka inwestycja (30zł za miesiąc lub 130zł za rok /czasem można trafić na zniżkę/). Logopedom polecam szczególnie działy "dla przedszkolaków" i "język polski" oraz generatory arkuszy. 
Ja akurat trafiłam na mega promocję i jestem bardzo zadowolona z tych pomocy.
Polecam także grupę otwartą na fb, na której można umieszczać informacje o dostępnych w internecie pomocach logopedycznych oraz wrzucać własne pliki: Darmowe pomoce logopedyczne

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu, mam nadzieję, że okaże się przydatny (może warto nawet umieścić go w zakładkach, żeby mieć szybki dostęp do ściągi, która będzie uzupełniana?).Jeśli znacie jeszcze jakieś szczególnie ważne z logopedycznego punktu widzenia blogi i strony - piszcie - najlepiej w komentarzach, żeby inni Czytelnicy od razu mogli przeczytać Wasze wskazówki. Może znacie jeszcze np. istotne strony z informacjami o konferencjach logopedycznych?
Oczywiście będę starała się na bieżąco uzupełniać tę listę.

Zapraszam również do komentowania i wyrażania swojej opinii o opisanych tu blogach! Myślę, że dla kolejnych czytelników może być bardzo cenna opinia większej liczby osób!UWAGA!
Ponieważ lista nie jest wynikiem konkursu, a ja nie znam wszystkich stron na wylot; ponadto zmieniają się one w czasie; mimo najszczerszych moich chęci uczciwego przedstawienia stron, może się zdarzyć, że kogoś nie będzie satysfakcjonowała pozycja jego strony w spisie lub jej opis.
Staram się aktualizować ten spis, jednak śledzę rozwój tylko niewielkiej części stron tu przedstawionych, dlatego część informacji może z czasem się dezaktualizować.
Do pobrania:
karty z bawiącymi się dziećmi
Obrazki w tych plikach pochodzą z opisywanych w tym artykule stron z darmowymi obrazkami.49 komentarzy:

 1. Polecam facebooka P.Alicji Rominieckiej-Stec.Super pomysły na logopedyczne gry i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za informację! Już wpisałam tę stronę - rzeczywiście jest warta zauważenia - oto link: https://www.facebook.com/pages/Gabinet-Logopedyczny-Alicja-Rominiecka-Stec/782620428430264?fref=ts

   Usuń
 2. Spis niezwykle pomocny, dzięki niemu także trafiłam na ten ciekawy blog. Bardzo potrzebny jest nam także duch współpracy i wzajemnego polecania się, a nie konkurowania ze sobą. Ośmielę się zasugerować do Twojej listy mój blog logopedyczny http://bilingualhouse.com/ w całości poświęcony dwujęzyczności - ważnej dziedziny logopedii, która wciąż w Polsce raczkuje. Wiele ciekawych informacji zamieszczam również na Facebooku https://www.facebook.com/Bilingualhouse/
  Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na kolejne ciekawe wpisy. Już zaczęłam zbierać buteleczki po jogurtach na kręgle - fantastyczny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za informację i miły komentarz :-) Rzeczywiście logopedia nie jest dziedziną, na którą konkurowanie między ją uprawiającymi miałoby mieć pozytywny skutek :)

   Już się rozglądam po
   Pani stronie, zanim ją odpowiednio opiszę - na razie zaobserwowałam tyle, że rzeczywiście się nam przyda :) Znajdzie się w nowej kategorii (która otrzyma nr 3) razem ze stroną o AAC.

   Usuń
  2. Wspaniale :-) Ja również odwdzięczę się podlinkowaniem w zakładce CZYTAM :-)

   Usuń
  3. Gotowe - oczywiście jeśli przeoczyłam coś istotnego, proszę mnie upomnieć :)
   Dziękuję za podlinkowanie :)

   Usuń
 3. Drogie logopedki i logopedzi, uważam że nasza działanie powinno być skorelowane ze wszystkimi percepcjami, dlatego polecam takie strony:
  www.urwiskowo,
  RanyJulek,
  centrum edukacyjne Best,
  tominowo.
  Brawo za kolejny dobry pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raaany Julek jest świetny i jak najbardziej związany z logopedią, są na nim nawet posty stricte logopedyczne. I jego autorka jest logopedką. Blog Raaany Julek znajduje się od początku w tym zestawieniu, pozostałe postaram się jak najprędzej przejrzeć i zdecydować co do tego, czy należy je włączyć do listy, oraz w jakiej ewentualnie kategorii i jak je opisać.

   W każdym razie bardzo dziękuję za namiary :-) Nawet jeśli blogi te nie znajdą się w samym spisie, to naprawdę sporo osób czyta także komentarze :)

   Zanim skomponowałam ten spis, przez kilka miesięcy przeglądałam i zapisywałam wszystkie strony i blogi logopedyczne, na jakie trafiłam, wybierając te, na których znajdują się wartościowe wpisy (czyli - w przybliżeniu - pomijając te, na których jedyny wpis to przywitanie czytelników i obietnica pisania o czymś). Stron pedagogicznych jest o wiele więcej, są też strony psychologiczne, strony medyczne i wiele innych, które mogą się przydać logopedom. Musiałabym spędzić wieczność na penetrowaniu internetu, celem ogarnięcia tego wszystkiego :-)

   Jeśli Pani jest zorientowana w temacie np. stron psychologicznych lub pedagogicznych, przydatnych logopedom i napisałaby Pani odpowiednią notatkę na swojej stronie, chętnie dodam na końcu tutejszego wpisu linka do Pani listy. Jeśli nie prowadzi Pani bloga, ale chciałaby napisać solidny artykuł na temat blogów lub stron z danej dziedziny/dziedzin bliskich logopedii, możemy porozmawiać o wpisie gościnnym :)

   W każdym razie bardzo dziękuję za namiary :-) Nawet jeśli blogi te nie znajdą się w samym spisie, to naprawdę sporo osób czyta także komentarze :)

   Usuń
 4. Dzięki za miłe słowa.Jestem logopedką oraz prowadzę korektę, dlatego poszukuję superanckich pomysłów.Sama niestety nie jestem aż tak kreatywna.Wasze cudne pomysły przerabiam lub nie na moje potrzeby. Polecam jeszcze basiowegry, które śmiało można adaptować na swoje potrzeby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla dziecka w terapii nie ma znaczenia, czy pomysł jest nasz, czy czyjś - grunt to żebyśmy się w tym pomyśle odnajdywały! Czasem w tym celu faktycznie dobrze coś przerobić, czasem znajduje się coś, co idealnie pasuje do naszego stylu.

   Również polecam Basiowe Gry Planszowe :-)

   Usuń
  2. Mogłabym poprosić o podpięcie jeszcze mojego bloga logomama.pl? Chwilowo więcej tam parentingu i porad logopedycznych dla rodziców niż typowych pomocy logo, ale już niebawem, jak wrócę do pracy, to się to siłą rzeczy zmieni :)

   PS. Dałaś mi fajną ściągę do tworzonego właśnie blogrolla :)

   Usuń
  3. Magda, dodałam już Twój blog. Wiem, że jest w przebudowie i pewnie dlatego nie dokopałam się w nim do porad logopedycznych, zalinkowałam tylko pomoce, bo to znalazłam ;-) Jak mi podasz jakiś sposób na proste znalezienie porad, dodam drugi link.

   Usuń
 5. Dziękuję za podlinkowanie, w zacnym gronie się znalazłam :) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe przyjęcie artykułu i podlinkowania, zacne grono współtworzysz :-) Również pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Dzień dobry :)

  Przyznam szczerze, że dopiero dzisiaj trafiłam na spis :) A powiedzieli mi o nim moi pacjenci. Dlatego serdeczne DZIĘKI ;)

  Pozdrawiam ;)

  PS. Zabawy na Głosce są do wykorzystania i przez rodziców, i przez pedagogów i przez logopedów. Ale artykuły są skierowane głównie do rodziców, bo to co tam "pismakuję", to każdy logopeda wiedzieć powinien :))

  Pozdrawiam z upalnego dzisiaj Hamburga!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc, napisałam dużymi literami, że szczególnie dla rodziców, nie po to, żeby zniechęcać logopedów, tylko żeby pokazać rodziom, którzy też w tym spisie szukają czegoś dla siebie, coś, co jest specjalnie dla nich :-)

   A hasło "niskończona ilość fantastycznych pomysłów na terapię" wydaje się jasnym przesłaniem dla logopedów, że również im (nam) może się przydać wejście na Głoskę.

   A jeśli chodzi o "każdy logopeda wiedzieć powinien, w sieci jest też mnóstwo studentów, którzy chętnie poznają wieści najpierw przedstawione w lżejszy sposób, a dopiero potem stricte naukowo ;-)

   Usuń
  2. Tak, Magda :))) Wszystko spoko :)) Ja naprawdę bardzo się cieszę, że się znalazłam w zestawieniu :)) Tłumaczę tylko dlaczego mam często napisane, ze dla rodziców :)) Dostaję bowiem maile od logopedów: "że zbyt po łebkach wytłumaczone", albo "ze zbyt prosto, bo jeszcze jest taki wyjątek i taki i śmaki" :)) Ale rodzice o tym wiedzieć nie muszą :)) Ot :))

   Usuń
 7. Koleżanki Logopedki i nie tylko!
  Zapraszam na mojego fb https://www.facebook.com/krosnonajezykach i na bloga: ortoepik.wordpress.com
  Każdy znajdzie coś dla siebie :) (oczywiście byłoby mi bardzo miło, gdybym dołączyła do listy :))

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. super pomocny blog polecam

  OdpowiedzUsuń
 9. A o dwujęzyczności jest jeszcze jeden fajny blog:

  http://dwujezycznosc.blogspot.com

  znacie?

  OdpowiedzUsuń
 10. Super miejsce, cieszę się, że je znalazłam, z wielu różnych względów. Po pierwsze mam problemy z głosem i od kilku miesięcy chodzę do logopedy na ćwiczenia emisji głosu. Jestem nauczycielem rosyjskiego i znalazłam strony z ćwiczeniami w wymowie u rosyjskich logopedów, różne śmieszne wierszyki łatwo wpadające w ucho, łamańce językowe, bo tego brakowało mi w podręcznikach. Kończę roczny urlop wychowawczy i mam na tapecie naukę mowy własnego dziecka. Córeczka z uwagą patrzy i słucha, jak przy niej ćwiczę swoje ćwiczenia i jestem na etapie poszukiwania dla niej interesującego repertuaru. Znajdując tę stronę, trafiłam w dziesiątkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że może się Pani przydać ta i wymienienone w spisie strony. Skoro chodzi Pani do logopedy, polecam również konsultację w sprawie córeczki, zanim rozpocznie Pani ćwiczenia. Czasami można niechcący zaszkodzić, proponując dzicku nieodpowiednio dobrane ćwiczenia. Życzę udanych i skutecznych zabaw (skutecznych w poprawieniu mowy/wymowy, miłym spędzaniu czasu i umacnianiu Pani relacji z córeczką) :)

   Usuń
 11. Dziękuję za miłe słowa;) Brzęczychrząszcz

  OdpowiedzUsuń
 12. Serdecznie zapraszam do odwiedzania strony:
  https://www.facebook.com/pages/Logopeda-%C5%9Awiat-Mowy/771203829575166
  oraz bloga logopedycznego: http://swiatmowy.blogspot.com/

  Początkujący, ale będzie się działo:) Może znajdę się na słynnej liście?:P

  Pozdrawiam:)

  Ania

  OdpowiedzUsuń
 13. Pani Magdo,

  Polecam też darmową, kreatywną zabawę online "Naklejki": http://gierki.edu.pl/naklejki.htm

  Doskonale nadaje się do nawiązywania kontaktu z dziećmi i zachęcania ich do powtarzania wyrazów.

  Powstające arcydzieła są doskonałym pretekstem do rozmowy, co przydaje się zwłaszcza u dzieci nieśmiałych i zestresowanych.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za podanie ciekawego linku :) Myślę, że niektórzy dotrą do niego właśnie przez Pani komentarz. Niestety nie mam przewidzianej kategorii na strony tego typu, podobnie jak na strony pedagogiczne, są tak liczne, że chociaż przydatne logopedom, nie znajdują w tym spisie miejsca.

   Również pozdrawiam!

   Usuń
 14. Świetna i niezwykle rzeczowa lista, wszystko zebrane w jednym miejscu na pewno się przyda w chwili logopedycznego "kryzysu" twórczego.

  Polecam także swój logopedyczny blog: www.loogomowa.blog.pl oraz stronę na FB: www.facebook.com/LoogoMOWA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przypomnienie się, już dodałam stronę do spisu, chociaż miałam problem z umieszczeniem jej w odpowiedniej kategorii.

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. LoogoMOWA to strona edukacyjna zajmująca się obrazowym przedstawieniem zagadnień z zakresu zaburzonego oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Grafiki są tylko dodatkiem do artykułów logopedycznych oraz praktycznych porad czy ćwiczeń;)

   Pozdrawiam !

   Usuń
  3. Toteż na pierwszym miejscu wymieniłam artykuły, a plakaty (których jest całkiem sporo) na drugim.

   Usuń
  4. Pani Magdo bardzo proszę o zmianę odnośnika do strony na aktualny adres: www.loogomowa.pl i zapoznanie się z nową specyfiką strony.
   Mam nadzieję, że teraz nie będzie problemu z dopasowaniem strony do właściwej kategorii :-)
   Pozdrawiam i pozwolę sobie podlinkować powyższy spis na moim profilu.

   Usuń
  5. Napisałam do Pani wiadomość, bardzo proszę o wyjaśnienie pewnych spraw, żebym mogła odpowiednio zmienić opis.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
 15. Wow b. trafne rozpoznanie :)
  Polecam również swój blog logopedyczny: http://swiatmowy.blogspot.com/
  oraz FB: https://www.facebook.com/pages/Logopeda-%C5%9Awiat-Mowy/771203829575166?ref=hl

  Serdecznie pozdrawiam wszystkich logopedów:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że "Świat Mowy" rozwinął się od poprzedniego komentarza :) Zmodyfikowałam nieco listę, tworząc nową kategorię: blogi, na których dominują artykuły na tematy logopedyczne. W tej kategorii umieściłam Pani blog.

   Usuń
 16. oj - dopiero dziś zobaczyłam, że mój blog również trafił na listę. Bardzo dziękuję za miłe słowa o mojej pasji ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że trafił, i to dawno. Trudno, żeby miało być inaczej! A niedawno zmieniłam link ze strony fb "Pracowni" na bloga :)

   Usuń
 17. Zapraszam też do mnie... Może mój blog spełni Pani oczekiwania i trafi na listę (bardzo bym chciała).
  Jestem grafikiem, robię dużo materiałów do terapii córeczki które daję za darmo na blogu.
  Dziękuję
  Marzena
  adres bloga:
  http://kreatywne.wrota.net/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się w najbliższym czasie bliżej zapoznać z Pani blogiem. Jest świetny i bardzo piękne materiały Pani przygotowuje! Zanim go jednak dopiszę do listy, muszę go poznać, żeby wiedzieć, jak go opisać, do której kategorii dołączyć, i czy jest wystarczająco logopedyczny, żeby znalazł się na tej liście.

   PS. Może ktoś zna porządną listę blogów pedagogicznych/o dzieciach, do której można by wrzucić tu link?

   Usuń
  2. W końcu dodałam Pani blog!

   Usuń
 18. Świetny pomysł, bardzo mi się podoba :D Z pewnością z wielu z nich będę korzystała!

  OdpowiedzUsuń
 19. Zaczynam poszukiwania sposobów uprzątnięcia swoich gromadzonych przez lata pomocy logopedycznych. Skorzystam z pomysłu p.Agaty Skaruz.
  Pochwalam pomysł dzielenia się radami.Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jestem tutaj pierwszy raz...i już mi się podoba.potrzebuję pomocy pań logopedek. Na rynku jest mnóstwo pomocy dla młodszych dzieci a ja pracuję ze "starszakami"(13-14 lat)i nie mam już pomysłu na nowe materiały. Cały czas modyfikuję,poprawiam i dostosowuję do tej grupy wiekowej to,co mam.ale chyba się wypalam. ...pomóżcie! !!!

  OdpowiedzUsuń
 21. Dziękuję za imponujący zestaw blogów, przesyłam materiały z innych stron, ale zawierają ciekawe i legalnie funkcjonujące materiały.
  Terapia logopedyczna dzieci z zaburzeniami słuchu i mowy
  / Publikacje funkcjonują legalnie w internecie i można je pobrać z podanych stron/

  1. Poradnik dla rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z wadą słuchu ,
  http://fundacja.orange.pl/vdata/_pliki/dzwiekimarzen/alz%5B171%5D_poradnik08_07.pdf
  Program Dźwięki Marzeń prowadzi Fundacja Orange, to ogólnopolski program, którego celem jest wsparcie małych dzieci z wadą słuchu w procesie terapii słuchu i mowy.

  2. Prezentacje i filmy z j.migowym
  http://fundacja.orange.pl/ucz_sie_pracowac_z_dzieckiem.html
  http://fundacja.orange.pl/cwicz_z_dzieckiem.html
  http://fundacja.orange.pl/powtarzaj_z_dzieckiem.html
  http://fundacja.orange.pl/zobacz_film_dzwieki_marzen.html

  3. Poradniki dla rodziców małych dzieci z wadą słuchu/obecnie są 3 części poradnika
  - Pierwsze kroki, dźwięki, słowa + zeszyt ćwiczeń
  - Kiedy świat staje się przygodą
  - Pasowanie na ucznia
  http://www.osrodekpzg.pl/poradnik.html

  4. Publikacja :Polskiego Związku Głuchych Oddział Łódzki: Moje głuche dziecko. Kompendium wiedzy na temat rehabilitacji dziecka głuchego.
  (http://www.pzg.lodz.pl/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=4&Itemid)

  Do tego polecam stronę - razemdlasłuchu i Krainę Dźwięków.
  Elżbieta Szmyt

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo przydatny spis blogów, bardzo dziękuję. Ułatwił mi szukania a przy okazji tak trafiłam na pani blog ,z którego mam zamiar korzystać ile się da.

  OdpowiedzUsuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)