Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

20 września 2014

Planszówka układana z kart - karty funkcyjne

Wielu logopedów bawi się z dziećmi w lubianą przez nie grę "planszową", w której polami są kartoniki z obrazkami z jakiejś gry lub karty z gry w Piotrusia.

Proponuję dla urozmaicenia kartoniki z poleceniami, które można dołożyć do takiej gry. Można je, oczywiście, wykonać samodzielnie, ale można też pobrać te, które specjalnie do takiej gry przygotowałam.

Pliki do pobrania (tradycyjnie na końcu wpisu) zawierają dwa rodzaje kartoników - pierwsze to standardowe polecenia typu "pięć pól do przodu" czy "dodatkowy rzut kostką".

Drugi zestaw kartoników zawiera polecenia takie jak np.:
Przyjrzyj się uważnie pięciu pierwszym obrazkom z gry, tak aby zapamiętać jak najwięcej z nich. Następnie zasłoń je i wymień tyle, ile potrafisz. Otrzymujesz tyle punktów, Ile obrazków wymieniłeś/wymieniłaś.”
albo: „Powiedz dziesięć wyrazów z ćwiczoną głoską, które  nie występują w tej grze. Za każde dwa wymienione wyrazy otrzymasz jeden punkt.”

Każdy z zestawów zawiera 12 kartoników, ale do gry możemy użyć tylko kilku wybranych.

Kartoniki z pierwszego zestawu są na stronie pierwszej, a na odwrocie kartki możemy wydrukować skrzynki ze strony 2.

Kartoniki z drugiego zestawu z jednej strony mają symbol graficzny zadania (strona 3), a z drugiej jego opis słowny (strona 4).

Do wydruku dwustronnych kartoników zawsze używam grubego papieru. Jeśli wybierzecie opcję czarno-białą, proponuję kolorowy papier.

Zestawy możemy wykorzystać razem lub osobno, do ćwiczeń z dowolnymi głoskami. Możemy do zabawy użyć dowolnych obrazków z gry, gazety, samodzielnie narysowanych, pobranych z internetu, skserowanych z zadań od logopedy itp., albo – w trudniejszej wersji – słów pisanych na kartkach.

Kilka wersji gry zaproponowałam w pliku z instrukcją.

UWAGA! 
Po wielokrotnym wykorzystaniu kartoników stwierdzam, że karty z zadaniami najlepiej sprawdzają się, kiedy pomiędzy obrazkami nie ma pól funkcyjnych. Zatem warto ustalić np., że kartę z zadaniem losujemy zawsze przy wyrzuceniu dwójki lub czwórki, a kartę ze strzałką po wyrzuceniu szóstki.


Na zdjęciu są wykorzystane tarcze, które można pobrać przy wpisie o wojnie Piotrusia - karty te można pobrać w dwóch wersjach: obrazki na tarczach (jak na zdjęciu) i obrazki na prostokątach (szybsze do wycięcia).

Do pobrania:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)