Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

28 września 2014

Zgadnij kto to - kartami do memory

Czy graliście kiedyś w „Zgadnij kto to” kartami do memory/Piotrusia?

Najlepsze do tej zabawy są zestawy kart tematycznych, ale nadają się też te do ćwiczenia głosek. z Do pobrania – tradycyjnie na końcu wpisu – przygotowałam dziś zestaw 36 gatunków zwierząt, z których każde ma w nazwie głoskę [r]. Tej wielkości zestaw (36 par) bardzo dobrze się sprawdził w tej zabawie.

Dodatkowo do pobrania plik z 24 gatunkami zwierząt szumiących /dodane w grudniu/;-)


Obrazki pochodzą ze strony classroomclipart.com.

Zasady są proste. Rozkładamy na stole obrazkiem do góry po jednej z kart z każdej pary, drugą odkładamy na stosik, lub do woreczka/kapelusza, tak, żeby nie było widać obrazka.

Przed właściwą grą proponuję dwie lub trzy tury zagadek. Dziecko losuje obrazek, ale nie patrzy na niego, tylko przekazuje go logopedzie. Dorosły krótko opisuje to, co zostało wylosowane, a dziecko odgaduje, który z obrazków pasuje do opisu.
Następnie dziecko losuje obrazek i opisuje go, a zgadywanie jest zadaniem dorosłego.

Żeby dziecko nazywało obrazki również wtedy, kiedy to dorosły zgaduje, można pokazywać obrazek, mówiąc np. „myślę, że to jest to. Jak to się nazywa?”.

WŁAŚCIWE „ZGADNIJ KTO TO”
W zależności od umiejętności dziecka, zgadywać zaczyna dorosły (jeśli dziecko jest „młodsze”) lub dziecko (starsze, bardziej wygadane dziecko).

Załóżmy, że u nas na początku zgaduje dorosły oraz że gramy pobranymi z tego wpisu kartami (ze zwierzątkami).

Dziecko losuje obrazek, a dorosły zadaje pytania, które pomogą mu odnaleźć, jakie zwierzątko wylosowało dziecko. Odpowiedzi, oczywiście, mogą brzmieć tylko „TAK” lub „NIE”.

Przykład:

Dorosły pyta: Czy to zwierzątko żyje w wodzie?
Dziecko odpowiada: Nie.

Zbieramy zatem wszystkie zwierzątka, które żyją w wodzie. Nazywamy każde zdjęte ze stołu zwierzątko. Zbieranie i nazywanie należy do dziecka, niezależnie od tego, kto zgaduje.

Dorosły pyta: Czy to zwierzątko ma skrzydła?
Dziecko odpowiada: Tak.

Zbieramy te zwierzątka, które nie mają skrzydeł. Zostaje kura i struś.

Dorosły pyta: Czy to jest kura?


Później następuje zmiana ról.

Życzę udanej zabawy!


Do pobrania:
Instrukcja przygotowania:
a) drukujemy na grubszym papierze strony 1-3 (2 razy), a na ich odwrotach wybraną stronę: 4, 5, 6 lub 7 - w zależności od gustu i ilości tuszu, który chcemy zużyć.
b) drukujemy na zwykłym papierze strony 1-3 (2 razy). Na kolorowym papierze drukujemy 6 razy stronę 4. Sklejamy kartki białe z kolorowymi, wycinamy, laminujemy.
c) według własnego pomysłu ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)