Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

18 listopada 2014

Trójkątne domino sylabowe

Bardzo prosta zabawa, gramy tak, jak w klasyczne domino. Przyłączamy wylosowany trójkącik w dowolne miejsce. Wszystkie miejsca, w których trójkąty stykają się ściankami, muszą zgadzać się kolorami.Możemy uznać za szczególny  cel i zasługę zamknięcie całego sześciokąta, zbudowanego z sześciu trójkącików - wtedy ostatni dokładany trójkąt musi mieć dwa odpowiedniego koloru boki.

Ponieważ patrzymy tu na sylaby odwrócone do góry nogami i po skosach, z grą należy uważać w przypadku dzieci uczących się czytać, dyslektycznych i zagrożonych dysleksją. Dobra jest dla starszych dzieci, dobrze już czytających (bez wspomnianych problemów) i dla młodszych, które jeszcze nie uczą się pisać i czytać.

Do pobrania trójkątne domino z głoskami:
ś
s
sz
cz
dr
l - z sylabą [ly] kolor, czarno-białe
l - bez sylaby [ly] kolor, czarno-białe

18 komentarzy:

 1. Brawo, już laminujemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę! Wycięcie i zalaminowanie pracy to najmilszy komplement :) Życzę udanej zabawy!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Domina trójkątne można znaleźć w wielu miejscach i w wielu wersjach :)

   Usuń
  2. Dziękuję za możliwość pobrania pomocy z Pani bloga, również i za tę. Są proste, pomysłowe i estetycznie wykonane. Pozdrawiam b.serdecznie.

   Usuń
 3. SUPER, dzieciaki aż się rwą do pracy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy ktoś zamiast laminowania próbował podklejać od spodu folią samoprzylepną? Wtedy trójkąty mogą się stykać scianka-w-ściankę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Folią samoprzylepną to chyba z obu stron? Mnie i dzieciom dotychczas nie przeszkadzały brzeżki, ale zbyt wiele razy nie miałam okazji użyć tego domina.

   Usuń
  2. Nie. Jeśli jest przeźroczysta to od góry a jeśli jednobarwna to od spodu. 2 folie to już laminowanie na zimno.

   Usuń
  3. Byłoby to trwalsze, niż gdyby zalaminować całą kartkę i wyciąć bez brzeżków? Bo bez brzeżków też się trzyma zalaminowane, tylko (ponoć) po setkach użyć folia zaczyna odchodzić razem z częścią nadruku.

   Usuń
 5. A może żeby było łatwiej z obracaniem połóżmy domino na płaskim talerzyku i kręćmy do woli.
  Świetna pomoc. Pozdrawiam i zapraszam http://audio-slowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musiałby być bardzo duży talerzyk :) Nie ma potrzeby odwracania w grze - ta sama sylaba jest zawsze na polu tego samego koloru. A czytając sylaby na trójkąciku, który wylosowaliśmy, bez problemu poobracamy go w dłoniach :)

   Usuń
  2. Wydrukuję, pokombinuję ;)
   Jestem z III roku LzA.

   Usuń
 6. Bardzo często korzystam z tego domina. Dzieci lubią tę formę zabawy, a dodatkową motywacją jest odgadywanie co nam przypomina ostateczne ułożenie kartoników.
  Jedyne co mnie nie przekonuje, to wersja z głoską [l]. Osobiście zrezygnowałabym z LI na zapis głoski w izolacji - L. Niestety moje umiejętności komputerowej obróbki obrazu ograniczają się do korzystania z programu Paint, a wtedy jakość wydruku się pogarsza.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za komentarz :) Szkoda, że nie zostawiła Pani kontaktu do siebie - nie do końca rozumiem, które sylaby powinna zawierać ta wersja. Ale prawda, sylaba [li] jest równie kłopotliwa, co [ly], bo trudno ją dzieciom odróżnić od [ji].

  Przygotowanie tego domina nie było dla mnie proste, natomiast zmiana sylaby nie jest trudna. Jednak nie da się tego zrobić w pliku w formacie pdf.

  OdpowiedzUsuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)