Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

26 grudnia 2014

Trzy proste zabawy z obrazkami

Być może stosujecie już któryś z tych sposobów na urozmaicenie zabaw z obrazkami. Z pierwszym z nich spotkałam się w kilku gabinetach, kolejne stanowią moje modyfikacje, ale są na tyle proste, że spodziewam się, że wiele osób już od dawna je stosuje. 

Myślę jednak, że nawet o takich prostych sposobach warto napisać, ponieważ, poszukując coraz to nowszych pomysłów i pomocy, łatwo zapomnieć o najprostszych zabawach :)

Obrazki dla głosek ciszących (w wersji kolorowej i czarno-białej) można pobrać na końcu wpisu.

Rysowałam je samodzielnie z dedykacją dla nowo założonej lubelskiej stronki MamyGadane, prowadzonej przez Naukowe Koło Logopedów i Audiologów UMCS, na której pojawić się ma wkrótce mój ślimaczkowy konspekt wraz z materiałami do ćwiczeń (w tym obrazkowymi listami zakupów, do których te rysunki są wykorzystane).

1. Czego brakuje?

Układamy w rzędzie kilka kart. Dziecko nazywa je i zapamiętuje, następnie zamyka oczy. Wyjmujemy lub zasłaniamy jedną z kart. Zadaniem dziecka jest powiedzieć, której karty brakuje.


2. Co nowego?

Układamy w rzędzie kilka kart. Dziecko nazywa je i zapamiętuje, następnie zamyka oczy. Dokładamy jedną nową kartę. Zadaniem dziecka jest wskazanie, która karta została dołożona.


3. Co z czym zamienione?

Układamy w rzędzie kilka kart. Dziecko nazywa je i zapamiętuje, następnie zamyka oczy.

Zamieniamy miejscami dwie spośród kart. Dziecko otwiera oczy i wskazuje, które karty zostały zamienione.
MODYFIKACJE:

a) Przy każdej z tych zabaw możemy zamieniać się z dzieckiem rolami. W przypadku zabaw 2 i 3, pokazujemy wtedy palcem, które karty dziecko zamieniło lub dołożyło, a dziecko mówi "za nas". W przypadku pierwszej zabawy - mówimy nazwę brakującego obrazka, a dziecko powtarza za nami.

Oczywiście możemy się "mylić", a dziecko nas poprawi.

b) Możemy manewrować liczbą kart w ułożonych sekwencjach.

c) W przypadku zabaw 1 i 2 możemy chować lub dokładać więcej niż jedną kartę.


Do pobrania:
Obrazki z głoskami ciszącymi (bez [r] i bez głosek innych szeregów).
5 komentarzy:

 1. Tego właśnie potrzebowałam:) pozwolę sobie "skorzystać" z opcji do kolorowania:) Dzięki wielkie i będę tu zaglądać! Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super - cieszę się, że materiał wyrazowy został starannie dobrany - bez [r] i głosek z innych szeregów. W internecie jest dużo pomocy logopedycznych, ale nierzadko wyrazy zostawiają wiele do życzenia. Pozdrawiam i życzę mnóstwa satysfakcji z pracy!

  Monika W. Siedlce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że się Pani przydadzą materiały! Bardzo dziękuję, również Pani życzę wiele terapeutycznej radości! :)

   Usuń
 3. Rzeczywiście, takie proste zabawy, a zarazem odkrywcze...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również pochwalę za super prace - pomoc super wykonana, sama jestem logopedą, ale pomoce wykorzystam, dzięki wielkie, życzę twórczych pomysłów.

  OdpowiedzUsuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)