Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

1 lutego 2015

POLETKA - gra losowana kostkami logopedycznymi

Do pobrania kostki sześcienne i czworościenne z obrazkami oraz 40 kostek z sylabami (dla prawie każdej spółgłoski, w tym niektórych spółgłosek zmiękczonych /jak bi, pi, ki/ oraz sylabami z [r] po różnych spółgłoskach - na jednej kostce jedna spółgłoska)

Ta zabawa miała być już dawno przedstawiona na blogu, bo dobrze się sprawdza w zabawach logopedycznych z dziećmi, ale tak się złożyło, że chwilę przed planowanym wrzutem, pojawiło się w sieci coś dosyć podobnego.


Jednak ze względu na pewne różnice w obu zabawach oraz na to, że specjalnie w tym celu grę przygotowałam z obrazkami na odpowiedniej licencji (tradycyjnie do pobrania na końcu wpisu), postanowiłam jednak wrzucić i tę wersję w sieć.

Dla młodszych dzieci zabawa stanowi dobrą "przedstatkową" okazję do nauczenia się wyznaczania współrzędnych.

Podstawowe zasady gry są proste: układamy z obrazków kwadrat o boku równym liczbie ścian kostek, którymi gramy. Wzdłuż pionowego boku układamy obrazki, które są też na pierwszej kostce, wzdłuż poziomego te, które są na drugiej kostce. Tak, jak na zdjęciu.

Rzucamy obiema kostkami i wyznaczamy w ten sposób współrzędne wylosowanego poletka. Odwracamy kartonik leżący na ich przecięciu i nazywamy obrazek, ewentualnie mówimy zdanie.

W przypadku kostek z obrazka czytamy np. koszulka myszki, czapka żółwia itp.

Wersja I
Podstawowa wersja gry jest taka, że na każdym polu leży kilka kartoników odwróconych obrazkiem do dołu. Kiedy zostanie wylosowane dane pole, gracz odsłania obrazek. Kiedy ten sam obrazek zostanie wylosowany po raz drugi, gracz zabiera go jako punkt dla siebie. Tak więc zasłonięte obrazki odsłaniamy, a odsłonięte wygrywamy.

Jeśli trafimy na pole, na którym leży ostatni obrazek i jest on odsłonięty, zabieramy go, a w zamian kładziemy odwrócony obrazkiem do dołu dowolny spośród wygranych wcześniej kartoników (czyli wychodzimy na zero) - albo - w zależności od początkowych ustaleń - z przewidzianej na ten cel puli.

Żeby już od początku gry zdarzały się wygrane, możemy część kartoników od razu ułożyć obrazkiem do góry. 


Wersja II
Przydatna szczególnie wtedy, kiedy dysponujemy ograniczoną liczbą obrazków. Na każdym polu kładziemy tylko jeden obrazek.

Na niektórych obrazkach kładziemy żetoniki (lub kawałki papieru, cokolwiek). Jeśli gracz trafi na oznaczony żetonem kartonik, zabiera żeton, jako swój punkt i bierze z puli kolejny żeton, który kładzie na dowolnie wybranym przez siebie kartoniku.


Do pobrania:
44 kostki w jednym pliku!
Żeby znaleźć kostkę z potrzebnymi nam sylabami, wystarczy wcisnąć "Ctrl + F" i wpisać w okienko np. "gia" :)

3 komentarze:

 1. Superanckie, dlaczego nie mam tego jeszcze?!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za entuzjastyczne przyjęcie wpisu :-)

   Usuń
 2. Bardzo fajne :) moje dzieci zachwycone :)

  OdpowiedzUsuń

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)