Zapraszam do polubienia mnie na Fb!

19 maja 2015

magnesy z karimaty - taniocha ;-)

Witajcie po bardzo długiej przerwie. Niestety ciąży na mnie „klątwa magisterki” i wszystkie możliwe sprzęty (telefon, aparat, laptop) po kolei odmawiają mi posłuszeństwa.


Zabawa jest prosta i znana, ale materiały, które przygotowałam, są nietypowe – wycięte z karimat (po 4 zł 19 gr za jedną karimatę) kształty z ponaklejanymi magnesami z taśmy magnetycznej – doskonałe do tablic (sprawdzone, takie maleńkie kawałki magnesika, jakie widać na zdjęciu, wystarczają do utrzymania tych pianek). Karimatę bardzo łatwo tnie się nożyczkami.

Do wydrukowania przygotowałam 87 zadań do ułożenia posegregowanych według stopnia trudności.


Szablony zawierają wszystkie kolory, w jakich standardowo występują karimaty w hipermarketach: różowy, niebieski, zielony i żółty.

Oczywiście możemy się bawić też bez drukowania: w segregowanie wg kszałtu i/lub koloru, układanie wzorów, rysowanie lub pisanie mazakami po piankach słów, liter lub sylab (flamastry łatwo się zmywają z maty, jeśli nie użyjemy permanentnego markera ;) ). Możemy odrysowywać na tablicy magnesiki. Układać dziecku początek sekwencji i dawać do dokończenia itd.

Nie próbowałam, jak się trzyma klej w wodzie (pewnie niezbyt dobrze), ale na pewno możemy wyciąć także kształty bez magnesików i bawić się nimi w wodzie i w piasku.

UWAGA:
Jeśli traktujemy ćwiczenie jako element terapii logopedycznej w przypadku układania ciągu znaków musimy pogodzić się z ograniczeniem kreatywności dziecka – układamy zawsze od lewej do prawej, przygotowując w ten sposób maluszka do prawidłowego kierunku czytania i pisania w języku polskim.
Możemy za to umożliwić dziecku nadrobienie tych strat, pozwalając mu samodzielnie stworzyć jakieś wzory lub przygotować zadanie do ułożenia dla nas!


Co zresztą karimat?
Po wycięciu kształtów zostaje jeszcze mnóstwo, znaczna większość materiału (karimaty), który możemy wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Na blogu przedstawiałam już obrazki podklejone matą. Można też wycinać kawałki maty w atrakcyjnych kształtach do siedzenia lub leżenia (np. przy ćwiczeniach oddechowych lub relaksacyjnych), dmuchać kształty z pianki etc.


Być może uda mi się niedługo wrzucić na bloga także inne pomysły na wykorzystanie pianki z karimaty w logopedii – to bardzo tani i atrakcyjny materiał!

Do pobrania:
Szablony i wzory z figurami geometrycznymi,
Szablony i wzory z gwiazdką, kaczuszką i rybką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz anonimowo lub podpisując się napisać miły, odkrywczy, krytyczny bądź zabawny komentarz :)